Hindistan’ın Kripto Reklam Yönergeleri Açıklandı!

Hindistan'ın reklam gözlemcisi, sanal dijital varlıklar için yönergeler oluşturdu.

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

Hindistan Reklam Standları Konseyi (ASCI), kripto veya sanal dijital varlıklarla ilgili reklamlar için 1 Nisan’da veya sonrasında geçerli olacak yönergeler yayınladı. Daha önceki reklamlar, 15 Nisan’dan sonra yeni yönergelere uymadıkları sürece kamuya açık alanda görünmeyecektir.

ASCI, yönergeleri netleştirmek için hükümet ve sanal dijital varlık endüstrisi de dahil olmak üzere farklı paydaşlarla kapsamlı istişareler yaptığını söyledi.

Birincil kılavuz, VDA (sanal dijital varlık) ürünleri ve VDA borsaları veya VDA’ları içeren tüm reklamların aşağıdaki sorumluluk reddi beyanını taşımasını gerektirir: “Kripto ürünleri ve NFT’ler düzenlemeye tabi değildir ve oldukça riskli olabilir. Bu tür işlemlerden kaynaklanan herhangi bir zarar için düzenleyici rücu edilemez.”

Yönergelere göre, tüketiciler bu terimleri yasal düzenlemelere tabi ürünlerle ilişkilendirdiği için “para birimi”, “menkul kıymetler”, “saklayıcı” ve “depozito” kelimeleri VDA ürün veya hizmetlerinin reklamlarında kullanılamaz.

Kılavuzlar ayrıca VDA ürünlerinin maliyetinin veya karlılığının açık, doğru, yeterli ve güncel bilgiler içermesini de amaçlamaktadır. Örneğin, “sıfır maliyet”, tüketicinin teklif veya işlemle makul olarak ilişkilendirebileceği tüm maliyetleri içermelidir.

Kılavuz, geçmiş performansa ilişkin bilgilerin herhangi bir şekilde kısmi veya taraflı olarak verilmemesini sağlamak için reklamlarda “12 aydan kısa süreler için iadelere yer verilmemesi” zorunluluğunu içermektedir.

Hindistan’ın reklam gözlemcisi, kripto ile ilgili reklamların birçoğunun bu tür ürünlerle ilişkili riskleri yeterince açıklamadığına inanıyordu.

Kasım 2021’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kripto para birimlerinin düzenleyici beklentilerini değerlendirmek için bir toplantıya başkanlık etti ve raporların gençleri aşırı umut verici ve şeffaf olmayan reklamlar yoluyla yanıltma girişimlerini durdurmak için güçlü bir fikir birliğine varıldığını söyledi.

Son dakika Kripto para gelişmelerinden anında haberdar olmak için  TwitterTelegram , İnstagram hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu