Kenya Seçimlerde Blokchain Teknolojisini mi Kullanacak?

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

Blockchain teknolojisi, teknoloji endüstrisindeki en yeni terimdir. İşlemlerin nasıl işlendiğini, saklandığını ve korunduğunu değiştirir, bu da onu devrim niteliğinde bir buluş haline getirir.

Blockchain, ağında gerçekleşen işlemleri gerçek zamanlı olarak kaydeden halka açık bir defterdir. Veri blokları, ağ tarafından doğrulandıktan ve mühürlendikten sonra zincire eklenir. Blockchain, para biriminden belgelere ve hatta oylara kadar değeri olan hemen hemen her şeyi doğrulamak ve doğrulamak için kullanılabilir. Tüm bunlar Blokchain teknolojisi ile seçim yapılır mı sorusunu da gündeme getirmiş durumda. Seçim maliyetlerinin azaltmaya yönelik blokchain üzerinden seçim yapma çalışmaları yapılabilir.

Kenya Sosyal Demokrat Partisi Yetkilisi Olan Justus Abonyo
Kenya Sosyal Demokrat Partisi Yetkilisi Olan Justus Abonyo

Kenya Seçimlerde Blokchain Teknolojisini mi Kullanacak?

Yeni seçimlere hazırlanan Kenya, Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonu (IEBC) komisyon üyeliği görevine adaylığını koyan bir kişi tarafından yetkililere Blockhain Teknolojisi ile seçim yapma teklifinde bulundu. Teklifte Kenya Cumhurbaşkanlığı seçiminin blokchain teknolojisi kullanılarak yapılması seçim maliyetini %300 düşüreceği belirtildi. Açıklamada Blokchain teknolojisini benimsemek maliyet ve güvenilirlik açısından daha avantaj sağlayacağı geleneksel seçim yöntemlerine göre daha şeffaf bir oylama olacağı belirtildi. Eski bir Kenya Sosyal Demokrat Partisi yetkilisi olan Justus Abonyo’ya göre bu yöntemi kullanmak Kenya’nın seçim maliyetlerini düşürüp aynı zamanda daha da güvenilir olacak.

Justus Abonyo, Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırları Komisyonu üyelerinin atanması için yapılan seçim panelinden daha önceki yorumlarında Blokchain teknolojisinin ne kadar güvenli olduğu konusuna değindi. Abonyo açıklamasında Kenya da bir oy pusulası maliyetinin 7,25 dolar civarında olduğunu ve seçimde blokchain teknolojisi kullanılırsa bu maliyetin 1 doların altına düşeceğini savundu. Bu yöntemin büyük bir kâr getireceğini ve farklı birçok alanda kullanılabileceğini düşünen azımsanmayacak blokchain destekçisi mevcut. Ayrıca Blockhain teknolojisiyle güven sorununun olmayacağı şeffaf bir ortam yaratacağı düşüncesinde.

Blokchain Teknolojisi’nin Farklı Alanlarda Kullanımı!
Blokchain Teknolojisi’nin Farklı Alanlarda Kullanımı!

Blokchain Teknolojisi’nin Farklı Alanlarda Kullanımı!

Bundan 20 yıl önce blockhain teknolojisinin seçimlerde kullanılacağı fikri deli saçması gelse de günümüzde birçok insan bu teknolojiyi farklı alanlarda kullanılması için çalışmalar yapmakta. Blokchain sağlık, eğitim ve finans gibi birçok alanda kullanılabiliyor. Gelecekte hayatımızda önemli bir yer kaplayacak Blockhain kripto paralardan bağımsız birçok işlevi bulunuyor. Bazı komplo teorilerine göre kripto paralar bitse bile Blockhain teknolojisinin devam edeceği belirtiliyor. Bu teknolojinin hızlı ve güvenli olması bunların yanında maliyetleri de ciddi oranda düşürüp ve iş yükünden kurtarması tercih edilmesi için yeterli sebep olarak görülüyor. Günümüzde hayatımıza tam olarak girmeyen Blockhain teknolojisi geleceğe dönük mükemmel bir yatırım ve araç olarak görülmekte. Küresel güçlerin bu alanda yarışmalarını görmek çok da uzun sürmesi beklenmiyor. Şimdiden birçok kurumsal şirketin yönettiği projelerde blokchaini kullanması gelecek senaryoların bir kanıtı olarak kabul edebiliriz.

Son dakika Kripto para gelişmelerinden anında haberdar olmak için  TwitterTelegram , İnstagram hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu