Kripto RehberEditörden Seçmeler

Smart Contract (Akıllı Sözleşme) Nedir? Nasıl Çalışır?

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

Smart Contract (Akıllı sözleşmeler) , kodla yazılmış ve belirli bir blok zincirine yerleştirilmiş bir sözleşmedir. Kod, tüm kural ve koşulları, son kullanma tarihlerini ve performans için gerekli tüm bilgileri vb. içerir ve koşullar yerine getirildikten sonra otomatik olarak yürütülür.

Smart Contract (Akıllı Sözleşme) Nedir? Nasıl Çalışır?

Smart Contract (Akıllı Sözleşme) Nedir?

Smart Contract, akıllı bir sözleşme önceden tanımlanmış bir şekilde çalışır ve “Eğer böyle olursa o zaman bunu yapar” şeklinde otomatikleştirir. Başka bir deyişle, kalıpları vardır ve bu kod kalıplarının ötesine geçemez.

Esasen akıllı sözleşmeler, herhangi bir ticari sözleşmenin otomatik olarak yürütülmesine veya uygulanmasına izin verir.

Akıllı bir sözleşme, merkezi bir varlığı veya gereksiz herhangi bir üçüncü tarafı yok ederken; sermayeyi, mülkü veya değeri başka şeylerle tamamen doğrulanabilir, çatışmasız bir şekilde paylaşmayı sağlar.

Evet, blockchain güvenli matematik ve algoritmalara dayanır ve çok güçlü şifreleme yöntemleri kullanır. Rastgele sayı ve harflerden oluşan bu adres veya kimlik, bir kişinin tüm gücünü elinde tutabilir.

Merkezi bir noktada depolanan veriler saldırılara açıktır. Bu, blockchain teknolojisinin nasıl inşa edildiğini anlamak için harika bir örnektir. Çünkü blockchain’de bunun tersi doğrudur. Bilgisayar korsanlarının küçük veri parçalarını toplamak ve bir araya getirmek için aynı anda birden fazla cihaza saldırması imkansızdır. Ayrıca, cihazlardan biri arızalansa bile tüm verilerin başka yerlerde güvende olmasını sağlar. Bu esneklik ve güvenlik, blockchain teknolojisinin neden bu kadar devrimsel olduğunun bir kanıtıdır.

Son dakika Kripto para gelişmelerinden anında haberdar olmak için  TwitterTelegram , İnstagram hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz zaten tamamen ücretsizdir. Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın.