Kripto RehberEditörden Seçmeler

STX Coin Nedir? Stacks Nasıl Çalışır?

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

STX Coin, Stacks Network’ün kripto para birimidir. Madencileri Stacks ağında akıllı sözleşme işlemleri yürüttükleri için ödüllendirmek için kullanılır. Buna ek olarak STX, sahiplerinin stake yoluyla Bitcoin kazanmalarına da izin veriyor. Toplam STX arzı yaklaşık 1.8 milyar birim ile sınırlandırılmıştır. Nisan 2022 itibariyle dolaşımdaki STX sayısı 1,3 milyardır.

Stacks Nedir?

Stack; Bitcoin ile entegre, merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmelerden oluşan açık kaynaklı bir ağdır. Eşzamanlı çalışan Stacks ve Bitcoin ağı, akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların Bitcoin zincirini değiştirmeden değiştirilmesine izin verir.

Ekosistem içinde oluşturulan tüm akıllı sözleşmeler ve dijital varlıklar, Bitcoin blok zinciri tarafından desteklenmektedir. Merkezi olmayan uygulamalar herkese açıktır ve herkes tarafından geliştirilebilir. Gerçekleşen her işlem, tartışmasız en güvenli blok zinciri olan Bitcoin’e kaydedilir.

Eskiden “Blockstack” projesi olarak bilinen proje, 2019 yılında yeniden adlandırıldı ve proje adı ve yerel para birimi Stacks olarak değiştirildi. Muneeb Ali ve Ryan Shea, ABD menkul kıymetler düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanan ilk kripto para olan Stacks’ın kurucularıdır. Projenin merkezi New York, ABD’dir.

Stx Coin Nedir? Stacks Nasıl Çalışır?

Stacks Nasıl Çalışır?

Stacks projesi, kullanıcılarının Bitcoin üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler ve DApp’ler oluşturmasına olanak tanır. Ekosistemde “Clarity” adı verilen bir akıllı sözleşme yazılım dilinin kullanılmasına izin verir. Koda bakıldığında, Türkçe’de “açık” anlamına gelen bu yazılım dilinde yazılmış akıllı sözleşmelerin kullanıldığını doğrulamaktadır. Clarity programlama dili ayrıca NFT’lerin oluşturulmasına da izin verir. Bu şekilde oluşturulan NFT‘ler Stacks blok zincirine yazılırken Bitcoin tarafından korunurlar.

Blockstack Stx Nedir Nasil Calisir

Stacks ekosisteminde birçok merkezi olmayan uygulama (DApp) vardır. Bu Dapp’ler açık kaynak kodludur, yani kullanıcılar tarafından geliştirilir ve ayrıca değiştirilebilir. Merkezi olmayan finans (DeFi) araçları, cüzdan uygulamaları, ödeme sistemleri ve daha birçok ürün ve hizmet ekosistemde kolaylıkla kullanılabilir.

Stacks’i  diğer katman 1 protokollerinden ayıran şey, bir Proof-of-Transfer (PoX)  algoritması kullanmasıdır. “Transfer Kanıtı” anlamına gelen bu yeni nesil madencilik algoritması, bitcoin sahibi olmayı bitcoin madenciliği için yeterli hale getiriyor. Algoritmanın iki yönü vardır: STX’i cüzdanlarına kilitleyip karşılığında bitcoin alan stake edenler ve bitcoin harcayan ve karşılığında STX coin alan STX madencileri.

Transfer kanıtı kullanması, Bitcoin zinciri ile eş zamanlı çalışması ve Bitcoin’i programlanabilir hale getirmesi gibi özellikler, Stacks ekosistemini kripto dünyasında öne çıkarıyor. 1 Nisan 2022 itibariyle STX Coin, 1,45 dolardan bir alıcı buldu. 693 milyon STX sistemde kilitli. Bu, STX dolaşım kaynağının yaklaşık yarısının kilitli olduğu anlamına gelir.

Blockstack Stx Coin Nedir

STX Coin Nasıl Alınır?

STX Coin nasıl alınır sorusunun cevabı çok basit. STX Coin, kripto yatırımcıları tarafından yıllardır tanınmaktadır ve birçok farklı platformda işlem görebilmektedir. Başlıcaları Binance, KuCoin, Gate.io ve FTX’tir.

2021’de NFT Rüzgarını Arkasına Almıştı

Stacks özellikle, 2021’deki NFT rüzgarını geride bırakabildi. Web’de, bazıları çok başarılı olan birçok NFT koleksiyonu ortaya çıktı. Örneğin, Bitcoin Birds adlı bir NFT koleksiyonunun taban fiyatı bir noktada 2.000 doların üzerine çıkmıştı. Bu NFT’ler lansmanda yalnızca 26 ABD dolardı. Tabii o dönemde NFT’lere olan talebin de kısa sürede %90 yükselen STX fiyatına olumlu etkisi oldu.

Fonların En Çok Tercih Ettiklerinden Biri

Bu arada, STX en popüler kripto para fonu projelerinden biridir. Araştırma firması Messari’ye göre, Stacks en popüler 7. proje arasında yer alıyordu.

STX’in Geleceği

STX, Bitcoin ile benzersiz bir ilişkiye sahiptir. Bitcoin’in olumlu ilerlemesinin şüphesiz STX üzerinde olumlu bir etkisi oldu. Dolayısıyla Bitcoin ve Stacks arasındaki güçlü bağ korunduğu sürece STX’in Bitcoin’i takip edeceği söylenebilir. Ayrıca, Stacks ağının geliştiricileri, proje katılımcıları ile yakın bir şekilde çalışır. Haftalık toplantılar tüm ekosistem katılımcılarına açıktır. Sonunda, köklü ağ yol haritasını tamamladı.

Son dakika Kripto para gelişmelerinden anında haberdar olmak için  TwitterTelegram , İnstagram hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz zaten tamamen ücretsizdir. Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın.