Haberler

Artan çok kripto para meraklısı ve yatırımcısı sayesinde kripto para haberleri giderek daha popüler hale geliyor.
Haberler, çevrimiçi olarak erişilebilen bir medya biçimidir. İnternet tabanlı platformlar ve dijital mağazalardan erişilebilir. Kripto para birimleri ve blok zincir teknolojisi ile ilgili her şeyi kapsayan nispeten yeni bir gazetecilik türüdür.
Kripto para haberleri, kripto para fiyatlarını, piyasa değeri, çeşitli kripto para birimleri ve borsalar dahil olmak üzere en son kripto para trendleri hakkında görüşler, gerçekler ve analizler sunar.

Kripto paralar son birkaç yıl içerisinde popülerliğini sürekli olarak arttırmakta. İnsanların bu dijital para birimine güveniyle yatırım yapmaları ve yatırım yapan kişi sayısının her geçen gün artış göstermesiyle birlikte bu teknoloji insanların gündemi haline geldi.

Birçok kişi tarafından ek gelir gözüyle bakılan kripto paralar borsalarda satışa sunulduğundan ve kullanıcısı çok olmasından dolayı bazı haberler domino etkisi göstererek bu dijital paralarının değerini önemli ölçüde arttırıp azaltabilmektedir. Bu nedenle kripto para haberleri dijital paralara yapılan yatırımlarda önemli bir hal almıştır.

Günümüzde kripto para birimleri merkeziyeti olmayan borsalarda listelenip insanlara satışa sunuluyor. Yani başka bir deyişle bu para birimleri devletler tarafından henüz resmi olarak tanınmamıştır. Bundan dolayı normal paritelerde, hisselerde vs. olduğu gibi haber aracılığı ile spekülasyon yapma yasağı bu dijital para birimlerinde yoktur.

Bu durum da basit bir haberin bile bu paraların borsalardaki değerini ani bir şekilde arttırıp azaltabilmesine neden oluyor. Bazı yatırımcılar için bu durum olumlu sonuçlar doğurabilirken bazı yatırımcılar için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu esnada devreye kripto para haberlerleri giriyor.

Kripto Para Haberciliği Nasıl Yapılır?

Kripto paralar tamamen soyut olan dijital para birimleridir. Bu teknoloji daha çok bireyler aracılığı ile kullanıldığından bu haberler ilk başta dijital ortamlarda yer alıyor. Yani gazete, dergi vs. gibi haber araçları kripto para haberleri için elverişli değildir.

Bunun en temel sebebi de dijital ortamda yayınlanan haberin ani ve kısa süre içerisinde fiyatta değişikliğe neden olup sonrasında etkisini yitirmesidir. Gazete ve dergilerde bu durum olamayacağı için dijital ortamda kripto para haberciliği yapmak daha mantıklı hale gelmiştir.

Kripto paralar hakkında gelişen haberleri takip etmek için pek çok yöntem vardır. Bunlardan ilki sosyal medyalardaki gelişmeleri takip etmektedir. Twitter gibi sosyal medya siteleri bunun için çok elverişlidir. Twitter üzerinden büyük borsaları, borsaların CEO’larını, kripto bara birimlerinin sahiplerini ve şirketlerini, büyük yatırımcıları ve kripto para satın alan büyük şirketleri takip etmek yeterlidir. Bu hesapları takip ettikten sonra hesaplarında yapılacak paylaşımları takip etmek kripto para haberciliği için yeterlidir.

Kripto paralarda yapılacak haber takibinde bir diğer yöntem ekonomi ile ilgili paylaşım yapan büyük web sitelerinin takibidir. Burada yapılacak bir paylaşım insanların toplu bir şekilde bir kripto parayı almasına ya da satmasına neden olabilir ve o paranın değerinde büyük oynamalar yaratabilir.

Kripto para birimleri hakkında yapılan haberlerin öncesinde hızlı bir şekilde analiz edilmesi çok önemlidir. Çünkü bazı haberler çok önemli olabilirken bazı haberler bu dijital paraların değerinde oynamaya yeterli olmayabilir.

Örneğin bir kripto para birimi yaratıcısı o para ile ilgili yakma işlemi yapılacağını söylerse ya da büyük bir borsada listeleneceği/listeden çıkartılacağı haberini verirse bu durum kripto paralar için çok önemli bir haber niteliğindedir. Aynı şekilde başka bir örnekle bir kripto para birimi yaratıcısı para birimi ile ilgili küçük bir güncellemeden bahsederse bu haber kripto para haberciliği için yeterli bir haber niteliğinde değildir.

Kripto paralar hakkında yapılan haberin önemli olup olmadığı belirlendikten sonra önemli bir diğer aşama ise bu haberin dijital paranın yönünü nereye çevirteceğidir. Eğer yapılan haber dijital para birimi için önemli bir haber ise ve gelecekte daha önemli bir yere gelmesine yol açacak bir haber ise çok fazla sayıda yatırımcı bu parayı satın alacağından bu dijital para değerlenir.

Farklı bir örnekle bir dijital paranın geleceği kötüye doğru gidiyorsa ve bu durum haber ile desteklenirse bu dijital para birimi çok fazla yatırımcı tarafından satılacağından değer kaybı meydana gelir. Örneğin Apple gibi dünya devi bir şirket kripto paraları tanıdığını ve satışa sunduğu cihazlar ile kripto para madenciliğine izin verdiğini açıklayan bir haber yaparsa bu durum dijital paranın değerlenmesine neden olur.

Ya da başka bir örnekle geçmişte de “Ripple (XRP)” biriminde olduğu gibi bir dijital paraya dava açılırsa bu coinin geleceği olumsuz etkileneceğinden yatırımcılar coini elinden çıkartır ve değer kaybı oluşur. Kripto para haberciliğinde yapılacak en önemli iki adım bunlardır. Bir de kripto para haberciliği yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Kripto Para Haberciliği Yaparken Nelere Dikkat edilir?

Kripto paralar, borsalar aracılığı ile yatırımcılara sunulur. Yatırımcılar bütün alış ve satış işlemlerini bu borsalar aracılığı ile gerçekleştirir. Yani burada bir sürü psikolojisinden söz edilir.

Bir dijital para birimi çok sayıda kişi tarafından alınıyorsa talep artacağı için değeri artar ya da bir dijital para birimi çok sayıda kişi tarafından satılıyorsa arz artacağı için değeri azalır.

Dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekilde açıklanabilir;

  • Haberin Doğruluğu ve Teyit: Kripto paralar ani Bitcoin haberleri ve kripto para haberlerinden çok kolay bir şekilde etkilenebilmektedir. Bu etkinin süresi haberin doğruluğuna göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı bir habere bakarak işleme girilecekse öncelikle haberin doğruluğunun teyit edilmesi gerekmektedir. Örneğin bir web sitesinde “X coini ABD tarafından resmen tanındı” şeklinde bir haber görülürse işleme girmeden hemen önce resmi kaynaklara göz atılmalıdır.
  • Önemli Bir Haber Mi, Spekülasyon Mu?: Kripto paralar merkeziyeti olmayan borsalarda satışa sunulduğundan kontrolü sağlanmamaktadır. Bu da bu yatırım modelinin spekülasyona açık hale gelmesine neden olmaktadır. Kripto para haberleri yapılırken haberin gerçekten önemli bir haber mi olduğunu yoksa yalnızca spekülasyondan ibaret mi olduğu detaylıca incelenmeli.
  • Haberin Kaynağı: Bir dijital para birimi hakkında yapılan haberin dijital paranın değerini önemli ölçüde değiştirmesi için haber kaynağının güvenilir ve bir o kadar da fazla kitleye sahip olması gerekmektedir. Borsalarda insanların yönelimi ile varlıkların değeri artış gösterdiğinden haberi yapan platformun kitlesine bakılması gerekmektedir. Az bir kitleye sahip haber kaynakları fiyat değişimine etki etmezken geniş kitlelere sahip olan haber kaynakları coin fiyatlarını önemli ölçüde değiştirebilir. Örneğin Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk geniş bir kitleye sahip olması nedeniyle kripto paralar hakkında bir paylaşım yaptığında fiyatlar ani ve büyük bir oranda değişiklik gösterebilmektedir.

Yatırım yaparken haberler de bu duruma neden olarak yatırımcılar aracılığı ile fiyatta oynamalara neden olur. Bu nedenle belirli bir kitlenin bakiyeleri artarken belirli bir kitlenin bakiyeleri azalacaktır. Bu durumda kripto para haber takibi yaparken bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz zaten tamamen ücretsizdir. Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın.