HaberlerBitcoin HaberleriKripto Para Birimleri

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’den Kripto Para Açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben,Kripto Paralar İçin Yasal Düzenlemeler Yaptıklarını Duyurdu.

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

BDDK başkanı Mehmet Ali Akben’den kripto para açıklaması. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kurumun kripto para birimleri için yasal kısıtlamalar üzerinde çalıştığını belirtti.

BDDK Başkanı Akben, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde ev sahipliğinde düzenlenen konferansta kripto para birimlerinin akıllarda soru işareti oluşturduğunu ve buna yönelik mevzuat oluşturmak için çalıştıklarını kaydetti.

Akben şu açıklamalarda bulundu:

Kripto para düzenlemesiyle ilgili dijital tarafta ne yapılabilir konusundaki Ankara toplantısından buraya geldim. Elbette kripto para konusunda da çalışmalar var. Kafalar karışık bu konuda. Bu konuda dünyanın birçok ülkesinde henüz bir düzenleme yapılmamış. Bu para neyin yerini alacak, sistem nereye evrilecek. Yeni olan bir şeye karşı çekince her zaman olduğu gibi dikkatli davranma şeklinde gerçekleşiyor. Biz İslami finans tabirini katılım finans olarak kullanıyoruz. Katılım finans çalışmaları kanununda son safhalara geldik. Ülkemizde bankacılık hakim bir sistemden bahsediyoruz. Katılım bankalarının sektör içindeki payı yüzde 8’lerde ama sermaye içindeki payı yüzde 5’lerde. Krediler tarafında yüzde 10’larda. KOBİ kredileri tarafında ise yüzde 30’larda. Ülkemizde de bir tasarruf açığı var. Büyümek istiyoruz haliyle yabancı kaynak sağlamak istiyoruz. Son dönemlerde dünyada bir enflasyon problemi yaşıyoruz, enerji problemi yaşıyoruz. Bundan en fazla etkilenen ülkelerden de birisiyiz. Beklentimiz enflasyon sarmalından yakın zamanda kurtulmak. Alternatif finans ürünlerini çağımızdan önce yakalamak isteyenlerden önce yakalamak zorundayız. Bizim gibi tasarruf açığı olan ülkelerde yeni teknolojiler, yeni yatırım alanları yaratmak elbette çok önemli.

Son dakika Kripto para gelişmelerinden anında haberdar olmak için  TwitterTelegram , İnstagram hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz zaten tamamen ücretsizdir. Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın.