Haberler

Kripto Paralara İşlem Vergisi Geliyor: Beklenen Oran Ne Olacak?

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

Mayıs ayının sonlarına doğru, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen kripto paralarla ilgili kanun teklifinde işlem veya gelir vergisi olmaması, bazıları için sevinç kaynağı olsa da, ABD medyasından Bloomberg, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu konuda adım attığını iddia etti. Haberde, hükümetin son 20 yılın en büyük vergi kanunlarından birini hazırladığı ve söz konusu kanun teklifinin ay sonunda TBMM’ye sunulmayı hedeflediği vurgulandı.

ABD medyası Bloomberg, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, geçtiğimiz yıl meydana gelen depremlerin zararını tazmin etmek için büyük bir vergi yasası hazırladığını öne sürdü. Bu vergi yasasının özellikle şirketlere odaklanması bekleniyor ve toplamda 7 milyar dolar (226 milyar TL) ek gelir sağlaması planlanıyor.

Haberdeki kişinin doğrudan bilgi sahibi olduğuna dair belirtiler var ancak kimliği gizli tutuluyor. Ayrıca, bakan Mehmet Şimşek’in X üzerinden gelebilecek yeni vergi kanunu hakkında attığı tweet’e de işaret ediliyor.

Image 17

Türkiye’deki çok sayıda uluslararası şirketten en az %15 gelir vergisi toplanmasını hedefleyen bakanlık, bu stratejiyle gelecek yıl için 40 milyar TL’nin üzerinde ek bir gelir elde etmeyi planlıyor. Türk şirketlerine yönelik vergi düzenlemesinden 90 milyar TL beklenirken, kripto para alanında faaliyet gösteren firmalar da dikkate alındı.

Kripto para birimlerine yönelik vergi uygulaması konusunda son dönemde farklı açıklamalar yapıldı. Bazıları vergi alınmayacağı yönünde konuşurken, diğerleri kripto işlemlerinden yüzde 3 vergi alınacağını belirtti. Bu durumda beklenen ek gelirin 3.7 milyar TL olacağı ifade edildi.

Bloomberg, yakın zaman önce, AK Parti kaynaklı olduğunu iddia ettiği raporunda, hisse senedi kazançları üzerinden vergi alınması planlandığını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz zaten tamamen ücretsizdir. Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın.