Haberler

Tayland’ın en büyük 2 kripto para borsasında “wash trading” usulsüzlüğü tespit edildi, rekor ceza istendi!

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasasında yaşanan çöküşten bu yana yatırımcıları koruma adına sektör üzerindeki denetimlerini artırdı. Kurum bu kapsamda denetimlerde sahte hacim oluşturmak için aynı finansal araçların aynı anda alınıp satıldığı bir piyasa manipülasyonu yöntemi olan “wash trading” tespitinde bulundu. Taylan’ın düzenleyici konumunda bulunan kurum, ülkenin en büyük kripto para borsaları arasında bulunan Bitkub ve Satang’da tespit edilen usulsüzlükler nedeniyle borsalara yaptırım kararı aldı.

“WASH TRADING” TESPİT EDİLDİ

Wash Trading Tespit Edildi

Tayland SEC tarafından konuya ilişkin basın açıklaması geldi ve bu açıklamaya göre savcılar, Bitkub borsasına ve 2 kişiye, borsadaki varlıklar için yapay hacim oluşturdukları gerekçesi ile dava açtı ve savcılar, dava kapsamında 636 bin dolarlık da yaptırım talebinde bulundu. Bir diğer yandan Tayland SEC, sanıkların kripto para işlemleri yapmalarının, kripto para şirketlerinde yönetici pozisyonda yer almalarının yasaklanmasını talep etti.

TAYLAND’DA BU VAKALAR İLK DEĞİL

Tayland SEC tarafından daha önce “Sakon Srakawee” ve “Anurak Chuachai” isimli 2 kişi için de benzer talepler gelmişti. Kurum, şahıslar 6 boyunca kripto para ve türevlerinde işlem yapmamalarını ve 1 yıl boyunca da kripto şirketlerinde yönetici pozisyonunda yer almamalarını talep etmişti. Ancak şahıslar buna uymayınca haklarında kovuşturma başlatılmıştı. Öte yandan kurum, geçtiğimiz ayda da Bitkub CTO’su Samret Wajanasathian’a “içeriden bilgi ticareti” gerekçesi ile 235 bin dolarlık para cezası kesmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz zaten tamamen ücretsizdir. Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın.