HaberlerAltcoin Haberleri

Myanmar, Bu Kripto Para Birimini Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etmeyi Planlıyor!

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

Şubat ayında darbe ile devrilen Myanmar Ulusal Demokrasi için Birlik partisi hükümeti, yaşanan darbe sonrası halkın protestoları ve ekonomik sorunlar, tüm gözlerin kripto paralar ve stablecoin Tether‘a çevrilmesine neden oldu.

Sürgündeki Hükümetten Tether Adımı!

Bu yılın Şubat ayında Myanmar‘da gerçekleşen darbe gerçekleşti, ülke nüfusunun %99’u ordudan nefret ediyordu ve darbe sonucunda şimdi iki hükümet paralel yaşıyor. Şimdiye kadar, uluslararası toplum, Myanmar’da hangi partinin meşru hükümet olarak kabul edildiğini henüz netleştirmedi. Bu belirsizlik nedeniyle, belki de buradaki parasal ve yasal konular oldukça sıkıntılı bir hal almaya başladı.

Şu anda ordu kontrol altında ve hükümet bankaları ve interneti sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Her şey izlenebilir durumda, bu nedenle sürgündeki hükümet, insanları mevcut resmi Myanmar Para Birimi (KYAT) yerine USDT kullanmaya teşvik etmek için gün içerisinde bir duyuru yaptı.

Myanmar-Tether
Myanmar-Tether

Myanmar’da sürgündeki hükümet tarafından yapılan ve para birimi olarak popüler stablecoin olan Tether’i (USDT) kullanmaya teşvik eden resmi açıklama şöyle:

Tether (USDT) resmi olarak ülke içinde kullanım için tanınmaktadır.

  • Mevcut ticaret ve finansal hizmetleri iyileştirmek ve hızlandırmak için, aşağıdaki dijital para birimi, istikrarlı bir madeni para, artık ülke içinde kullanım için resmi olarak kabul edildi – Tether (USDT)
  • Böylece Myanmar merkez bankası tarafından yayınlanan (Eylül 2020) talimat notunun geçersiz ilan edilmesi. Askeri rejim merkez bankasını kontrol ediyor.

Tether (USDT), ABD dolarıyla denk bir değer amaçlanarak üretilen dijital para birimidir. 2014’de çıkan Tether’in arkasındaki düşünce, dijital dolar veya sabit değerli kripto paralar (stablecoin) gibi kullanılabilecek istikrarlı bir kripto para birimi yaratmaktı. Tether’in fiyatı, ABD dolarının fiyatına bağlıdır.

Tether ilk başta Bitcoin ağındaki Omni Layer protokolünü kullanıyor olsa da şu an Ethereum üzerinde de ERC20 coin olarak bulunabiliyor. Tether, Bitcoin (Omni ve Liquid Protocol’ün her ikisi üzerinden), Ethereum, EOS ve Tron blockchain ağlarında piyasaya arz ediliyor.

Tether coinleri, kripto borsası Bitfinex ile ortak bir CEO’ya sahip olan Tether Limited tarafından çıkarılıyor. Tether geçmişte, Tether para biriminin yüzde 100 kendi rezerviyle desteklendiğini öne sürdü. Ancak Tether avukatları, 2019 yılında Tether’in sadece yüzde 74’ünün rezerv destekli olduğunu kaydetti ve Tether, “tümüyle destekleme” tanımına iş ortağı kurumlara verilen borçların da dahil olduğunu açıkladı.

Son dakika Kripto para gelişmelerinden anında haberdar olmak için  TwitterTelegram , İnstagram hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz zaten tamamen ücretsizdir. Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın.