Haberler

Filipinler Merkez Bankası stablecoin’lerin devrim yaratacağını düşünüyor! Yılsonuna kadar adımlar atılacak

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

Kripto para piyasası 2021 genelinde hızla büyüme kaydetti ve ülkeler de kripto paralara karşı duruşlarını şekillendirmeye başladı. Ülkelerin kripto para alanına yaklaşımı değişiklik gösterirken, birçok ülkede stablecoin’ler de odağa alınmaya başladı. Kripto paraların ticaret işlemlerinde kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin tartışmalar gündeme gelmeye devam ederken, Filipinler Merkez Bankası üst düzey yöneticisi Mhel Plabasan, dünya genelinde ödemelerin stablecoin’ler ile yapılması durumunda bir devrim yaşanabileceğini dile getirdi.

ÜLKELERİN DİJİTAL VARLIK ADAPTASYONU ARTIYOR

Ulkelerin Dijital Varlik Adaptasyonu Artiyor

Filipinler Merkez Bankası üst düzey yöneticisi Mhel Plabasan, stablecoin’lerin bankacılık kurumlarına para sistemleri konusunda yardımcı olabileceğini ifade etti. Stablecoin’lerin daha hızlı ve daha düşük fiyatlı işlem imkanı sunduğunu belirten Plabasan, yakında kendilerinin bu sisteme geçebileceklerinin mesajını da verdi. Hatırlanacağı üzere yakın bir tarihte İsveç, Norveç ve İsrail, merkez bankası dijital parası (CBDC) ile uluslararası perakende ve havale ödemeleri için test çalışmalarına başlamıştı.

“STABLECOIN’LERİN DEVRİM YAPMA POTANSİYELİ VAR”

Kripto para alanına yaklaşım gösteren ve bu varlıkların ticari işlemlerde kullanılabileceğini düşünen birçok ülke, ilk etapta odağına CBDC’leri alsa da Filipinler diğer ülkelerin aksine bu noktada stablecoin’lere odaklanıyor. ÖTe yandan Filipinler, 2022 yılsonuna kadar kendi CBDC’sinin bir pilot versiyonunu da başlatmaya hazırlanıyor. Konuya ilişkin olarak katıldığı bir konferansta konuşan Mhel Plabasan, “Hem yerel hem de sınır ötesi ödemeleri daha uygun fiyatlı, daha hızlı ve hatta sınır ötesi havaleyi verimli hale getirmek için stablecoin kullanma olasılığında devrim yapma potansiyeli olduğunu gördük” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz zaten tamamen ücretsizdir. Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın.