Kripto RehberEditörden Seçmeler

Çevre Dostu Kripto Coin’lere 5 Örnek

Tesla CEO’su Elon Musk’ın Tesla’nın Bitcoin ile araç satışını durdurduğunu duyurmasının ardından gözler çevre dostu kripto para birimlerine çevrildi.

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

Tesla CEO’su Elon Musk’ın Tesla’nın Bitcoin ile araç satışını durdurduğunu duyurmasının ardından gözler çevre dostu kripto para birimlerine çevrildi.

Bilindiği üzere Bitcoin, enerjinin çok kullanıldığı bir yapıya sahip. Bu, Bitcoin’in proof-of-work (PoW) adı verilen, Türkçesi ile “emek ispatı” sisteminin bir gereği. Bitcoin gibi, diğer önde gelen kripto para Ethereum da şu anda proof-of-work (PoW) kullanıyor. Öte yandan Ethereum, yakın zaman sonra proof-of-stake (PoS), yani “hisse ispatı” denen, enerji harcaması olmayan başka bir sisteme geçecek.

Çevre Dostu Kripto Coin'Lere 5 Örnek

Dolayısıyla çevre dostu kripto paralar denildiğinde PoS sistemiyle çalışan kripto para birimlerine göz atılmalı. Peki şu anda bunlar hangileri? Çevre dostu kripto paralara birkaç örnek olarak şunlar verilebilir:

Cardano (ADA)

62 milyar dolar değeriyle piyasanın en büyük dördüncü kripto parası konumunda olan Cardano (ADA), PoS sistemiyle çalışıyor. Dolayısıyla Cardano blok zinciri çalışırken önemli miktarda bir enerji harcaması gerçekleşmiyor. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, ağın yalnızca 6 GWh güç tükettiğini söyledi. Cardano, Ethereum’un da kurucularından biri olan Charles Hoskinson tarafından kuruldu.

XRP (XRP)

XRP de çevre dostu olarak adlandırılabilecek bir başka kripto para birimleri arasında yerini aldı. Bununla beraber, XRP’nin sistemi PoS veya PoW’ye dayalı değil. “XRP Ledger” adında bir dağıtık defter kullanan XRP, “Ripple Protocol Consensus Algorithm (RPCA)” adı verilen bir protokole dayanmaktadır.  XRP’yi oluşturan Ripple şirketi de son dönemde sık sık XRP’nin sürdürülebilir ve çevre dostu olmasının altını çiziyor. ABD Başkanı Joe Biden ve ekibinin iklim değişikliği konusunda hassas olması göz önüne alındığında bu durum anlaşılabilir.

XRP, 2012 yılından bu yana faaliyette yer alıyor. Ağın saniyede 1500’ün üzerinde işlem yapabildiği iddia ediliyor.

Stellar (XLM)

XLM, bir dönem XRP fiyatıyla paralel hareket etmesiyle XRP’nin kardeş parası olarak adlandırılmaya başlanmıştı. XLM de XRP ile benzer bir yapıya sahip ve zaten Stellar’ın kurucusu Jed McCaleb, aynı zamanda XRP’nin de kurucu ekibinde yer aldı. 2014 yılında Ripple’dan çatallanarak oluşturulan XLM, PoS veya PoW sistemine dayalı değil ve kendine has, çevre dostu bir sistem kullanıyor.

EOS (EOS)

EOS, son zamanlarda kritik bir fiyat artışı yaşadı. Bu artış, EOS’un ana şirketi olan Block.one’ın 10 milyar dolar yatırımla ve ünlü yatırımcıların katılımıyla EOS blok zincirine dayalı bir kripto para borsası açacağını duyurmasından kaynaklandı.

Öte yandan EOS, PoS’a dayalı olduğundan enerji yükü oluşturmuyor ve bu da kripto parayı çevre dostu yapıyor. EOS, 2017 yılında Dan Larimer ve Brendan Blumer tarafından oluşturulmuştu.

Chia (XCH)

BitTorrent’in kurucusu Bram Cohen tarafından oluşturulan Chia, adından da anlaşılabileceği üzere çevre dostu ve sürdürülebilirliğe odaklanmış olan bir proje. Chia ağı, kullanıcıların merkeziyetsiz ağı çalıştırmak için mevcut sabit disk alanını kullanmalarını sağlayan bir blok zinciri ve akıllı işlem platformu. Ağ, emek ispatı dediğimiz PoS yerine proof-of-space-time, yani “uzay-zaman ispatı” denebilecek bir sistemi kullanıyor. Chia, 2017 yılında tam da kripto para madenciliğindeki aşırı enerji kullanımına karşı olarak kuruldu.

Nano, Holo, Algorand ve PoS sistemine geçtiğinde Ethereum, çevre dostu coin’lere diğer örnekler olarak gösterilebilir.

Son dakika Kripto para gelişmelerinden anında haberdar olmak için  TwitterTelegram , İnstagram hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz zaten tamamen ücretsizdir. Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın.