HaberlerAltcoin HaberleriBitcoin Haberleri

Kasım Ayının En Çok Kazanan ve Kaybeden Kripto Para Birimleri

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

2021 yılının son ayına girerken kripto para piyasasının karışık bir Kasım ayını geride bıraktığını görüyoruz.

Lider Kripto Bitcoin, akıllı sözleşme platformlarının tokenleri ve en büyük iki meme coin’in değer kaybetmesiyle geçtiğimiz ay, Ekim ayına kıyasla daha fazla değer kayıpları görüldü.

İlk 10 Kripto Para Biriminin Kasım Ayı Performansları

Piyasa değerine göre ilk 10 coin, Kasım ayında karmaşık performanslar sergiledi ancak bazıları diğerlerinden çok daha iyi performans gösterdi.

Bitcoin, 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 69.000 dolara ulaştı, ancak son günlerde kayıplarını azaltmadan önce %20’den fazla düştü. Yazı kaleme alınırken BTC en yüksek seviyesinden yaklaşık %18 daha düşük kalarak 57.000 dolardan işlem görüyor.

Geçen ay kayıp yaşayan diğer büyük coinlere gelince, satış baskısından en çok etkilenen son zamanların popüler meme coin’i dogecoin (DOGE) oldu. Meme coin hakimiyeti için Shiba Inu (SHIB) ile rekabet eden orijinal meme coin, Ağustos ve Ekim aylarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya yönelik başarısız girişimlerin ardından geçen ay %21 düştü.

DOGE’nin ardından top 10 listesinde ayın en kötü ikinci performansını yaklaşık %20 kayıpla Cardano’nun ADA tokeni gösterdi. Token 2 Eylül’de ulaştığı 3.1 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana düşüş trendinde ve bu seviyenin neredeyse %50 altında kaldı.

Kasım ayı boyunca iyi performans gösteren coinlere bakınca, büyük firmalar ait kriptolar arasında binance coin (BNB) öne çıkıyor. Binance‘in borsa tokeni Kasım ayında %20 artışla 633 dolara ulaşarak 10 Mayıs’ta kaydedilen 690 doların biraz üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı.

İlk 50 Kripto Para Birimi Arasında En İyi Performans Gösterenler

Piyasa değerine göre en değerli 50 coine baktığımızda, Kasım ayında en iyi performans gösterenlerin çoğunun gerçekten de en büyük coinler kadar göz önünde bulunmayan küçük piyasa değerine sahip coinler olduğunu görebiliyoruz.

Bu grubun en iyisi, blockchain oyun şirketi Gala Games tarafından piyasaya sürülen GALA oldu. Token Kasım ayının ikinci yarısında büyük bir artış yaşayarak sadece iki haftada %700’e yakın değer kazandı. GALA’nın bu artışı, kripto oyun ve metaverse sektörünün ilgi odağı olduğu bir zamanda gerçekleşti.

GALA ile birlikte metaverse tokenleri olarak adlandırılan kategoride yer alan the sandbox (SAND) da aylık %300 artışla 6.75 dolara ulaştı. Ancak mevcut fiyat 25 Kasım’da ulaşılan 8.49 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinin altında.

Bu arada sanal dünya Decentraland‘da kullanılan MANA neredeyse %69 artışla 4.58 dolardan işlem gördü.

İlk 50 Kripto Para Birimi Arasında En Kötü Performans Gösterenler

Piyasa değerine göre top 50 coin arasında en kötü performans gösterenlere baktığımızda, Kasım ayında birçok coin kayıp yaşadığı halde ayın kırmızıdan ziyade büyük ölçüde yeşil olduğu görülüyor.

Top 50 arasında en iyi performans gösteren ilk 3 coin sırasıyla %553, %303 ve %238 artarken, en kötü performans gösteren üç coin %34, %26 ve %21’lik kayıplar yaşadı.

Bu coin grubunda dikkat çeken, ay boyunca yaklaşık %26 değer kaybeden Cosmos (ATOM) oldu. Coin şimdi 20 Eylül’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 44.80 dolardan neredeyse %40 düşüşle 27.63 dolardan işlem görüyor.

Değer kaybeden diğer büyük coinler arasında ay boyunca %21 değer kaybederek 2.17 dolara düşen fantom (FTM) da gösterilebilir. Bununla birlikte FTM’nin Kasım ayından önce hem Ağustos, Eylül hem de Ekim ayı boyunca güçlü kazançlar kaydettiğini belirtmek gerek.

Öte yandan merkezi olmayan uygulama (dapp) platformu Near Protocol‘ün NEAR tokeni de Ekim ayında 13.2 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını sağlayan güçlü performansın ardından Kasım ayında değer kaybeden coinlerden biri oldu. Yazı kaleme alınırken token bu seviyeden %35 daha düşük işlem görüyor.

Bu arada daha önce belirtildiği üzere DOGE ve SHIB gibi meme coinler de Kasım ayında büyük kayıplar yaşayan coinler arasındaydı.

İlk 100 ve 200 Kripto Para Birimlerinde Kazanan ve Kaybedenler

Piyasa değerine göre en değerli 100 coine baktğımızda, bazı coinlerin fiyatının geçen ay iki katından fazla arttığını, GALA’nın ise daha da fazla artış yaşadığını görebiliyoruz.

Henüz söz etmediğimiz diğer coinlere gelince, merkezi olmayan borsa (DEX) tokeni loopring (LRC) yaklaşık %336’lık artışla öne çıkarken, crypto.com‘un yerel tokenı (CRO) %200’den fazla arttı. Ayrıca bu yıl Ethereum’daki aşırı yüksek işlem ücretleri sayesinde ilgi çeken akıllı sözleşme platformu Avalanche‘ın AVAX tokeni de geçen ay %100’e yakın değer kazandı.

Son olarak piyasa değerine göre top 200’de yer alan daha küçük ve daha az bilinen coinlerin hareketlerine bakacağız.

Aynı adlı sanal gerçeklik platformunda kullanılan bir token olan CEEK art arda tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördükten sonra %722’lik bir artış kaydetti.

Kasım ayında top 200 coin arasında en kötü performansı sergileyen, ironik bir şekilde sahiplerini “güvenli bir şekilde aya götürmeyi” vadeden SAFEMOON oldu. Kasım ayında %55 düşen coin, yazı kaleme alınırken 0.000002 dolardan işlem görüyor.

Son dakika Kripto para gelişmelerinden anında haberdar olmak için  TwitterTelegram , İnstagram hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz zaten tamamen ücretsizdir. Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın.