HaberlerAltcoin HaberleriBitcoin Haberleri

Diyanet İşleri Başkanlığından, “Kripto Paralar Caiz Değil” Fetvası!

Bizi Google News'ten Takip Etmek İçin Abone Ol 

Diyanet İşleri Başkanlığı, kripto para birimlerine yönelik bir fetvayı verdi. Son zamanlarda sıkça sorulan “kripto paralar caiz mi?” sorusu üzerine kripto paraların caiz olmadığı fetvası verildi.

Kripto Paralar Haksız Kazanç Aaracı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Din İşleri Yüksek Kurulu tarafınca gösterilen bir fetvaya göre kripto paraların kullanımı caiz olmadığı sonucuna vardı. Bu hususta kullanıcılar içinde  “değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, gelir kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımının caiz olduğu” açıklandı.

Paylaşılan bir belgeye gore bir paranın üretiminde, piyasaya sürülüşünde ve muhataplık durumunda büyük belirsizlik (garar) yada aldatma (tağrir) hedefi olmaması gerekiyor.  Ayrıca “para olarak bilinen değişim aracının” belirli bir kesimin haksız ve sebepsiz yere zengileşmesine sebebiyet vermemesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kripto Paralarda Kazanç Sağlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Dijital Kripto Paraların Kullanımının Dini Hükmü Nedir?

Diyanet, kripto para birimlerini de yukarıda belirttiği maddeler doğrultusunda değerlendirdiğini belirterek kripto para birimlerinin kendi özünde ciddi belirsizlik taşıdığını, yüksek aldanma ve aldatma riski taşıdığını, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmadığını söylemiş oldu. Ayrıca mutluluk zinciri benzer şekilde, belirli bir kesimin haksız ve gereksiz yere kazanç elde etmesine yol açtığına dikkat çekti. Tüm bunların ışığında “dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir” sonucuna ulaştı.

Kurul.diyanet.gov.tr
Kurul.diyanet.gov.tr

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kripto paralarla ilgili açıklamasında ‘Onlara karşı ayrı bir savaşımız, ayrı bir mücadelemiz var’ ifadelerinden sonra gözler diyanet başkanlığına çevrilmişti

Son dakika Kripto para gelişmelerinden anında haberdar olmak için  TwitterTelegram , İnstagram hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz zaten tamamen ücretsizdir. Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın.